گیل شاهام (به انگلیسی: Gil Shaham) نوازندهٔ توانای ویولن کلاسیک اهل ایالات متحده آمریکا است
زندگی‌نامه
در سال ۱۹۷۱ در اوربانا، ایلینوی در خانواده‌ای دانشمند و اسرائیلی به دنیا آمد. پدر او متخصص فیزیک نجومی و مادرش متخصص ژنتیک بود.
وی هنگامی که هفت سال داشت آموختن ویولن را زیر نظر ساموئل برستین آغاز کرد و بعد از آن هنگامی که نه سال داشت با نشان دادن استعداد فوق العادهٔ خود توجه اطرافیان را به خود جلب کرد و مورد توجه استادان مختلف قرار گرفته و وارد آکادمی موسیقی آسپن در کلرادو شد و زیر نظر استادان بزرگی مثل دوروتی دیلای آموختن موسیقی را ادامه داد.
او در سن ده سالگی فعالیت خود را به عنوان سولیست در سمفونی اورشلیم آغاز کرد و کمتر از یک سال بعد وارد بزرگترین ارکستر اسرائیل شد (ارکستر فیلارمونیک اسرائیل) و افتخار حضور در مدارس بزرگتری مثل کلمبیا یونیورسیتی را پیدا کرد و روز به روز پیشرفت می‌کرد.
وقتی ویولنیست مشهور ایزاک پرلمن در سال ۱۹۸۹ به علت عفونت گوش نمی‌توانست به لندن سفر کند، گیل شاهام ۱۸ ساله بزرگ ترین شانس زندگی اش را بدست آورد و کنسرتوهای یان سیبلیوس و ماکس بروخ را با همکاری ارکستر سمفونی لندن اجرا کرد.
شاهام به تمام دنیا سفر کرده، تک نوازی انجام داده و حتی با بسیاری از رهبران ارکستر مشهور جهان اجرا داشت. او قطعه‌های زیادی رو ضبط کرده و بارها نامزد جایزه بین‌المللی گرمی شد