ژاکلین دوپره ( به انگلیسی : Jacqueline Dupre  ) ( ۱۹۸۷ – ۱۹۴۵ )

نوازنده انگلیسی تبار ویلنسل است . یکی از معروف ترین اجراهای او کنسرتوی الگار در می مینور است . دوپره شخصیت اصلی فیلم هیلاری و جکی است که بر مبنای خاطرات خواهرش از زندگی او ساخته شد .

ژاکلین ، دومین فرزند درک و آیریس دوپره ، در آکسفورد انگلستان به دنیا آمد . مادر او پیانیست ارکستر بود و ژاکلین را از چهارسالگی تعلیم داد . از پنج سالگی آموزش رسمی را در مدرسه ویلنسل لندن آغاز کرد . از همان سالهای نخست ، به همراه خواهرش هیلاری – نوازنده فلوت – در مسابقات موسیقی شرکت کرد و جوایزی را نیز کسب کرد .

در نخستین اجرای رسمی اش ، در ۱۶ سالگی ، سونات هایی از هندل ، برامس ، دبوسی و د فا لا و نیز تکنوازی ویلنسل از باخ اجرا کرد . در ۲۰ سالگی کنسرتوی الگار را با ارکستر سمفونیک لندن به همراه باربیرولی ، رهبر ارکستر و نوازنده ی ویلنسل ، ضبط کرد که شهرت بین المللی بسیاری برای او به ارمغان آورد .

دوپره با بسیاری از ارکسترهای معروف اجرا داشته است ، از جمله ارکستر فیلارمونیک برلین ، ارکستر سمفونیک لندن ، ارکستر فیلارمونیک لندن ، ارکستر سمفونیک بی بی سی ، فیلارمونیک نیویورک ، ارکستر فیلادلفیا ، فیلارمونیک اسرائیل و ارکستر فیلارمونیک لس آنجلس .

او همچنین به طور مرتب با رهبران ارکستر مشهوری مانند : باربیولی ، دانیل بارن بویم ، زوبین مهتا و لئونارد برنستاین همکاری کرده است . دوستی او با یهودی منوهین ، زوبین مهتا ، ایتزاک پرلمن و پینچاس زوکرمن و ازدواجش با دانیل بارن بویم به اجراهای خاطره انگیز بسیاری منجر شده است .

آخرین کنسرت های لندن او در فوریه ۱۹۷۳ اجرا شدند ، از جمله کنسرتوی الگار به همراه زوبین مهتا .

از آخرین کنسرت های عمومی او در نیویورک در فوریه ۱۹۷۳ ، چهار اجرا از برامس با زوکرمن و به رهبری برنستاین در فیلارمونیک نیویورک  برنامه ریزی شده بودند .

ژاکلین دوپره در ۱۹ اکتبر ۱۹۸۷ در لندن در سن ۴۲ سالگی در گذشت و در قبرستان یهودیان Golden Green به خاک سپرده شد .