فلیکس مندلسون ( دوره رمانتیک )

زندگی نامه :

فلیکس مندلسون ( ۱۸۴۷- ۱۸۰۹ ) آهنگساز معروف رمانتیک بود که موسیقی اش ریشه ای ژرف در سنت کلاسیک داشت .  او در هامبورگ آلمان و در خانواده ای ثروتمند و سرشناس زاده شد .

استعداد مندلسون در موسیقی هم اندازه استعداد موتسارت شگرف بود . در ۹ سالگی پیانیستی برجسته بشمار می امد و پیش از سیزده سالگی ، سنفونی ، کنسرتو ، سونات و آثار آوازی فراوان آفریده بود .

اوورتور رویای شب نیمه ی تابستان (۱۸۲۶)_الهام گرفته از اثر شکسپیر با همین نام _ که در هفده سالگی ساخته است ، شاهکارهای شگفت و نوآورانه است .

مندلسون بیست ساله در ۱۸۲۹ نخستین بار پس از مرگ باخ ، اجرای پاسیون سن ماتیو را رهبری کرد . هنوز بیست و شش سال بیش نداشت که رهبر ارکستر گواندهاوس لایپزیک ( Leipzig Gewandhaus) شد .

او برای نخستین بار پس از مرگ شوبرت سنفونی دو ماژور بزرگ را که دوستش روبرت شومان آن را کشف کرده بود ، رهبری و دو سنفونی از شومان را نیز برای نخستین بار اجرا کرد .

مندلسون گذشته از موسیقی ، نقاشی با استعداد و نویسنده ای ممتاز بود و بر چها زبان تسلط داشت .

نقطه ی اوج زندگی هنری مندلسون ، نخستین اجرای موفقیت آمیز اوراتوریوی ایلیا (Elijah)به سال ۱۸۴۶ در بیرمنگام انگلستان بود .

موسیقی مندلسون :

موسیقی مندلسون بازتاب آراستگی و توازن شخصیت او است . آثار او به گونه ای شاخص با بهره گیری از موومان های سرزنده و چالاک ، وضوح بیان و بافت شفاف ارکستری ، کیفیتی پری وار را انتقال می دهند .

کنسرتو ویولن ، اوورتورهای رویای شب نیمه ی تابستان و هبرید ، سنفونی های ایتالیایی و اسکاتلندی (۱۸۳۳ و ۱۸۴۲ ) ، اوراتوریوی ایلیا و نیز تریوی ویولن ، ویولنسل و پیانو در ر مینور (۱۸۳۹) ، غار فینگال ، در شمار آثار معروف مندلسون هستند .