به مناسبت شانزدهمین سال تاسیس خانه موسیقی

  • بیمه کردن هنرمندان ، کار بزرگ خانه موسیقی بود .

موسیقی فارس : امیرپدرام طاهریان عضوهیئت مدیره نوازندگان کلاسیک با اشاره به عملکرد خانه موسیقی در طول ۱۶ سال اخیر گفت : من کارهایی که خانه موسیقی در طول این سال ها انجام داده ، نسبتا خوب می دانم . البته ایراداتی به این عملکرد وارد است که امری طبیعی است در هر تشکل و ارگانی وجود دارد . نباید فراموش کرد که ما تا پیش از این درکشوری زندگی می کردیم که دولت مردان روی خوشی به موسیقی نشان نمی دادند، در این شرایط ما ناچاریم که ذره ذره امتیاز بدست آوریم . خانه موسیقی مجور استودیو ها را گرفته و خوشبختانه موزیسین ها برای تولید آثار موسیقایی مشکلاتشان کمتر شده است . نکته مهم بعدی بیمه کردن اهالی موسیقی است که به نظر من کار بسیار بزرگی بود . هیچ نهادی حاضر نبود قشر هنرمند موسیقی را بیمه کند و با همت خانه موسیقی این اتفاق افتاد . تعداد افراد بیمه شده ارکستر سمفونیک تا قبل این حدود ۱۵ نفر بود اما امروز بیشتر اعضای خانه موسیقی که حدود پانزده هزار نفر هستند بیمه شده اند .

  • حرکت خانه موسیقی رو به جلو بوده ولی نباید قانع باشیم .

طاهریان بر لزوم پیشرفت روزافزون خانه موسیقی تاکید کرد و در این باره گفت : توقع ما این است که ایرادات موجود روز به روز کمتر شود و توجه به خواست و نیاز هنرمندان در بیش از گذشته در دستور کارخانه موسیقی قرار گیرد . ما نباید سطحی نگر و قانع باشیم . البته دوباره تاکید می کنم که حرکت رو به جلو بوده اما هنوز جای کار زیادی دارد . اینکه اگر امروز هنرمندان حوزه موسیقی به بعضی حقوقشان دست پیدا کرده اند نباید باعث شود که کار متوقف شود.به نظر من ما باید گستره دیدمان را افزایش دهیم تا توقعاتمان سطحی و بی اهمیت نشود.

او در ادامه گفت : توجه به پیشکسوتان باید مورد توجه باشد چون هر پیشکسوتی به عنوان هویت هر هنر و حرفه ای است . برای مثال پیشکسوتان یک باشگاه ورزشی هم به عنوان هویت و نشانه های افتخار این باشگاهند. تا پیش از این بزرگداشت و تقدیر ازاساتید در زمان حیاتشان اتفاق نمی افتاد و زمانی برگزار می شد که خود شخص دیگر درمیان ما حضور نداشت . ما همیشه بعداز فوت به یاد بزرگان می افتادیم و این عمل باعث استفاده ابزاری از نام بزرگان و پیشکسوتان می شد. در این شرایط هنرمند فقید امکان دفاع از خودش را نداشت و بنا برهمین امکان برخی سعی می کردند با انتساب نام خودشان به هنرمند از آب و گل آلود ماهی بگیرند.

  • نشست های ماهیانه در ارتباط بین پیشکسوتان و جوانان موثر است.

طاهریان افزود : خوشبختانه خانه موسیقی این روش را تغییر داد و رویه بر این روال مستحکم شد که از هنرمندان پیشکسوت در زمان حیاتشان تجلیل شود. به نظر من عملکرد خانه موسیقی در این بخش ها مثبت بوده. جلسات ماهیانه خانه موسیقی به این مسئله کمک کرده و اهالی موسیقی از استادان پیشکسوت تا جوانان علاقه مند به شکل دور همی در طول یک ماه با هم نشستی دارند و این جلسات باعث در جمع بودن هنرمندان کهنسال می شود و کمک می کند که همیشه بین دوستان و شاگردانشان حضور داشته باشند .

لازم به توضیح است ، به مناسبت شانزدهمین سالگرد تاسیس خانه موسیقی با برخی از اعضای این نهاد به گفتگو نشسته ایم تا عملکرد خانه را ارزیابی و با انعکاس نظرات و پیشنهادهای این عزیزان مسیر درست تری را پیش پای نهاد مدنی خانه موسیقی ترسیم کنیم .

۱۳/۸/۱۳۹۴